آشپزخانه امروزی

20130222-130449.jpg

-۱حتما لازم نیست که تمام کابینت‌ها را تغییر دهید

اگر کابینت‌های فلزی یا چوبی آشپزخانه شما کهنه شده و رنگ آن، به مرور زمان پریده و خورده شده است، با انتخاب رنگی مناسب و زیبا از رنگ‌های اکریلیک (براق یا نیمه براق) می‌توانید آنها را به‌راحتی رنگ کنید و چهره‌ای نو به فضای آشپزخانه ببخشید. در این میان، اگر به دنبال جلوه‌ای سنتی در آشپزخانه هستید، رنگ‌های کرم، نیلی و آبی کم‌رنگ را امتحان کنید و اگر سبک مدرن را می‌پسندید، از رنگ‌های متالیک استفاده کنید. شما می‌توانید سطح روی کابینت‌ها را نیز با ورقه‌های استیل ضد لک بپوشانید. در این صورت، لوازم جانبی را از جنس کروم انتخاب کنید تا دکور شما تکمیل شود. همچنین، می‌توانید تنها در کابینت‌ها را تعویض کرده، داخل آنها را تعمیر کنید.

۲-تغییر دستگیره‌ها می‌تواند با هزینه‌ای اندک انجام شود

این کار، زیبایی کابینت‌ها را دو چندان خواهد کرد، اما توجه داشته باشید که انتخاب درها و دستگیره‌ها باید بر اساس سبک و ساختار فضا باشد.

۳-موکت، فرش و هر آنچه را روی زمین آشپزخانه پهن کرده‌اید، بردارید

فرش و موکت به مرور زمان، روغن و چربی را به خود گرفته، ایجاد بویی نامطبوع در سراسر منزل می‌کنند. بنابراین، بهتر است آنها را از کف آشپزخانه جمع کرده، کف را با مواد شوینده مخصوص تمیز کنید. قسمت پایینی کابینت‌ها را نیز که بر اثر تماس با آب و مواد شوینده فرسوده می‌شوند، تعمیر یا تعویض کنید. همچنین، می‌توانید این قسمت‌ها را برداشته و بجای آنها، پایه‌های آشکار نصب کنید. اگر قسمتی از پوشش کف خرابی و آسیب دیدگی دارد، آن را نیز تعمیر کنید. آشپزخانه، فضایی است که به دلیل پخت و پز، نیازمند نظافت بسیار است. بنابراین، پرده، رومیزی و هر آنچه را که در این فضا قابل شست‌وشو است،‌ تمیز و اتوکشیده نگه دارید . گاهی دیده می‌شود که برای حفاظت از میز داخل آشپزخانه، روی آن را با رومیزی‌هایی از جنس پلاستیک، بی‌رنگ و شیشه‌ای می‌پوشانند. این رومیزی‌ها بسرعت کثیف شده، بسیار نازیبا دیده می‌شوند، ضمن این که بر اثر شست‌وشو مات می‌شوند. پس، بهتر است که بجای آنها از گزینه‌هایی مناسب‌تر چون انواع زیربشقابی و رانر استفاده کنید. پنجره‌ها را برق بیندازید و لوازم را تمیز و پاکیزه کنید.

۴- به وسایل و لوازم برقی دقت کنید

اگر وسایلی چون مایکرو ویو، ماشین لباسشویی و ظرفشویی و … که ناگزیر در ظاهر آشپزخانه به چشم می‌خورند، جدید و به روز باشند، آشپزخانه را نو نشان می‌دهند. به خاطر داشته باشید که برای لوازم داخل کابینت که دور از چشم و هنوز قابل استفاده هستند، نیازی به هزینه وجود ندارد.

۵- به جزئیات بی‌توجه نباشید

شیرآلات، کلید و پریزها و حتی درپوش چاه را در نظر داشته باشید. شیر آبی نو می‌تواند به سینکی کهنه زندگی ببخشد و درخششی زیبا پدید آورد، بدون آنکه کهنه بودن سینک دیده شود. بکار بردن کلیدها و پریزهای جدید، چهره‌ای نو و مدرن به فضا می‌بخشد.