انتخاب پرده و تزئین پنجره ها

زمانیکه صحبت از دکوراسیون و چیدمان اتاق های مختلف به میان می آید، یکی از المانهایی که هیچ گاه فراموش نمی شود، انتخاب پرده مناسب برای تزئین پنجره هاست.

اگر این کار را با کمی دقت و حوصله انجام دهید، زیبایی خانه شما چند برابر خواهد شد. از طرفی اگر پرده ای انتخاب کنید که رنگ و یا طرح مناسبی نداشته باشد، دکوراسیون کل فضا را تحت الشعاع قرار خواهد داد. در این بخش نکاتی وجود دارد که به شما کمک می کند تا بتوانید انتخاب درستی در مورد پرده ها داشته باشید.

انتخاب پرده و تزئین پنجره ها

هر اتاق یک پرده!

اشتباهی که بیشتر افراد مرتکب آن می شوند این است که یک مدل پرده انتخاب می کنند، سپس بدون توجه به این مطلب که آیا پرده مورد نظر با دکوراسیون کلیه اتاق ها همخوانی دارد یا نه، همان پرده را به پنجره همه اتاق ها می زنند.

نکته: هر اتاق یک پرده مخصوص به خودش را می خواهد. این مطلب را همواره در ذهن خود داشته باشید و پرده هر اتاق را به تناسب دکوراسیون همان اتاق انتخاب کنید.

حریم خصوصی

یکی از متداول ترین پرده هایی که در بازار موجود می باشد، پرده حریر است. در حالیکه این نوع پرده ها بسیار کاربردی هستند و دارای زیبایی خاصی نیز می باشند، اما اگر خواهان یک فضای خصوصی به ویژه در شب هستید، استفاده از پرده های حریر گزینه مناسبی به شمار نمی رود.

اگر نمی خواهید داخل خانه شما از بیرون معلوم باشد، از پرده های حریر استفاده نکنید. دقت داشته باشید که در اتاق خواب هیچ گاه نباید به تنهایی فقط از پرده حریر استفاده کنید.

اگر اصرار به استفاده از پارچه های حریر برای اتاق خواب دارید، بهتر است از یک لایه پارچه ضخیم در زیر استفاده کنید و بعد روی آن پرده حریر بیندازید. همچنین می توانید شیشه ها را دودی یا مشبک در نظر بگیرید تا دید خارجی به کلی از بین برود.

نور

همه پنجره ها به طرق مختلف منابع انتقال نور هستند. این مسئله در تعیین جنس پارچه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. پرده ها به راحتی می توانند بر روی میزان نور ورودی به داخل خانه ها سهیم باشند. به همین دلیل عموماً پرده های ضخیم تر برای اتاق خواب مناسب هستند و پرده های نازک تر برای اتاق های آفتاب گیر که نیاز به ایجاد فضای خصوصی در آنها وجود ندارد.

اگر از میزان نوری که به داخل هر یک از اتاق ها می آید اطلاع داشته باشید، راحتتر می توانید در این مورد تصمیم گیری کنید.

جنس

در تهیه و دوخت پرده ها پارچه های متنوعی مورد استفاده قرار می گیرد. بنا به سلیقه شخصی و دکوراسیون داخلی خانه می توانید از یک یا چند نوع پارچه به صورت ترکیبی برای پرده استفاده کنید. می توانید از پارچه هایی کمک بگیرید که به مرور زمان رنگشان نمی رود و ضد کدر شدن هستند. استفاده از این نوع پارچه ها به ویژه برای اتاق هایی که خیلی نورگیر هستند توصیه می شود.

از جمله پارچه های دیگری که دارای محبوبیت بالایی در میان خانم ها هستند می توان به پارچه های ابریشمی اشاره کرد. هر چند اجناس ابریشمی خیلی لوکس هستند ولی بهتر است مصرف آنها را به روبالشی و کوسنها و سایر وسایل زینتی محدود کنید چراکه رنگ آنها به سرعت از بین می رود و دیری نخواهد گذشت که شما یک پرده بی رنگ و رو و خسته کننده خواهید داشت.

طرح

خیلی مهم است که پرده ها با دیزاین کلی اتاق همخوانی داشته باشند و جزئی از دکوراسیون اتاق محسوب شوند. اگر طرح مناسبی انتخاب کنید، آن وقت پرده شما می تواند بازتاب دهنده سایر تزئینات داخلی یک اتاق باشد و به زیبایی هایی موجود در اتاق جلوه جدیدی بدهد.

توجه کنید که رنگ پرده با رنگ های موجود در اتاق همخوانی داشته باشد و ضخامت آن به فضای دکوراسیون اتاق بخورد. هیچ وقت یک پرده ضخیم و سنگین را نباید در یک اتاق سبک با دکوراسیون محدود استفاده کنید.

رنگ

زمانی هم که نوبت به رنگ پرده ها می رسد، یادتان نرود که باید از پرده ها برای عمق و ژرفا بخشیدن به خانه خود بهره بگیرید. اگر باز هم در انتخاب پرده مناسب مردد هستید، سری به گالری عکس منزل بزنید تا ایده های جدیدی بگیرید.

در آخر به شما پیشنهاد می کنیم که ابتدا طرح پنجره ها را روی یک کاغذ پیاده کنید و بعد پرده هایی با طرح ها و رنگ های مختلف را روی آن بکشید تا ببیند کدام پرده بیش از بقیه با فضا همخوانی دارد.