بایدها و نبایدهای کاناپه

20130222-130036.jpg

کاناپه، یکی از گرانترین عناصر دکوراسیونی است که باید در زمان خرید مبلمان و وسایل به آن توجه کنید زیرا هزینه‌ای بالا را به خود اختصاص می‌دهد. همچنین، فضایی زیاد را در دکوراسیون اشغال می‌کند و عنصری است که شما و خانواده، زمانی طولانی را روی آن می‌گذرانید. بنابراین، باید نکاتی را پیش از بیرون رفتن و خرید چنین عنصر مهم دکوراسیونی بدانید تا بتوانید با انتخاب بهترین گزینه از خرید خود راضی باشید.

ابتدا مشخص کنید که چگونه قرار است از کاناپه استفاده کنید و در این مورد، صادق باشید. آیا از آن برای نشستن جلوی تلویزیون یا مطالعه استفاده می‌کنید یا به‌صورت رسمی و برای پذیرایی از میهمان؟ هر یک از این کاربردها، گزینه مناسب خود را می‌طلبد. به‌عنوان مثال، برای دراز کشیدن و تماشای تلویزیون به کاناپه‌ای بسیار نرم نیاز است، اما برای پذیرایی‌های رسمی از میهمان به کاناپه‌ای با سبکی رسمی و البته راحت نیاز است.
تا جایی که توان مالی شما اجازه می‌دهد، بهترین کیفیت را انتخاب کنید زیرا قرار است که سال‌ها از این کاناپه و مبل استفاده کنید. به یاد داشته باشید که مبل و کاناپه‌ای با کیفیت متوسط می‌تواند ۱۰ سال عمر کند در حالی که کاناپه و مبلی با کیفیت، عمری بالای ۲۵ سال دارد.
فراموش نکنید که قبل از خرید کاناپه، دست خود را به پشتی آن فشار دهید. اگر حس کردید که توخالی است، کاناپه ساختاری سست دارد و باید داخل آن پر شود.
قبل از خرید، کاناپه را امتحان کنید. در همان فروشگاه روی آن بشینید، دراز بکشید و راحتی آن را امتحان کنید.
اندازه‌گیری دقیق فضا را فراموش نکنید. عرض و عمق فضایی را که کاناپه در آن قرار می‌گیرد، اندازه‌گیری کنید. پهنای درگاه دری را که قرار است کاناپه را از آن وارد خانه کنید نیز، اندازه بگیرید و این اندازه‌ها را زمان خرید همراه داشته باشید.
به روکش مبل توجه کنید و ببینید که آیا مناسب با شرایط زندگی شما هست یا خیر. برای مثال، اگر فرزندی بازیگوش دارید، بهتر است کاناپه‌ای خریداری کنید که روکش آن به راحتی تمیز شود و به‌صورتی باشد که لکه و کثیفی را دیرتر نشان بدهد.
پیش از اقدام برای خرید، با سبک کاناپه‌ها آشنا شوید و سبک مناسب خود را تعیین کنید. آیا کاناپه‌ای با دسته‌های بلند می‌خواهید یا دسته‌های کوتاه یا بدون دسته؟! آیا کاناپه‌ای با خطوط صاف و مدرن می‌خواهید یا خطوط منحنی و سبکی کلاسیک؟ کاناپه تمام پارچه را ترجیح می‌دهید یا کاناپه‌ای که پایه‌های چوبی آشکار دارد؟ بنابراین، حتما در مورد سبک‌های مختلف کاناپه‌ها تحقیق کنید.