بیشترین اشتباهات در دکوراسیون

هفت صبح: شاید تصور کنید که داشتن چیدمان درست و اصولی در خانه کار آسانی نیست و باید برای رسیدن به نظم و قاعده‌ای خاص در خانه از کمک دکوراتورها استفاده کرد.

البته بهره‌گیری از نظرات کارشناسان دکوراسیون به شما بسیار کمک می‌کند اما بسیاری از خانم‌های خانه‌دار در چیدمان خانه تنوع‌طلبند و هر از چندگاهی دکوراسیون خانه را تغییر می‌دهند. به همین دلیل آشنایی با قواعد دکوراسیون و پرهیز از اشتباهات واضح در دکور کردن خانه به شما در داشتن خانه‌ای دوست داشتنی و زیبا کمک می‌کند. در این مطلب برخی از اشتباهاتی که ممکن است در زمان چیدمان خانه مرتکب آنها شوید را مرور می‌کنیم.

20130114-101756.jpg

برتری دادن سبک به آسایش

اولین نکته‌ای که در دکور کردن خانه باید به آن توجه کنید این است که وسایل خانه شما از هر جنس و مدلی که باشند باید راحتی و آسایش شما را فراهم کنند.

بنابراین بهتر است به جای خریدن وسایل

ارزان قیمت، به خصوص در مورد مبلمان، مبلی کم تعداد اما با کیفیت تهیه کنید. به دنبال تعداد کم ولی با کیفیت باشید. انتخاب وسایل راحت و در عین حال زیبا و چشم‌نواز، آسایش را برای شما به همراه می‌آورد.

رعایت نکردن تناسب

در زمان تهیه وسایل خانه، به اندازه و شکل اتاق باید توجه داشته باشید. قرار دادن مبل‌های سنگین و بزرگ برای اتاق‌ها و محیط‌های کوچک، فضا را قدیمی‌ و سنگین نشان می‌دهد. این قانون را باید در مورد وسایل دیگر نیز در نظر داشته باشید.

دکوراسیون پرتعداد

یکی از دلایل خسته‌کننده بودن فضای خانه،‌ شلوغی و پرتعداد بودن عناصر دکوراسیونی است. تعدد رنگ‌ها و طرح‌ها محیط خانه را شلوغ و نامرتب نشان می‌دهد.

بنابراین بهتر است، ‌رنگ‌ها را به دو مورد خلاصه کنید. البته می‌توانید از یک رنگ خنثی دیگر در کنار این دو استفاده کنید.

این مسئله را در مورد طرح‌ها نیز باید رعایت کنید. برای این منظور می‌توانید از دوطرح ساده یا یک طرح ساده و یک طرح شلوغ استفاده کنید.

استفاده بیش از اندازه از وسایل دکوری و تابلوها و مجسمه‌ها را نیز فراموش کنید. برای تزئین فضاهای خالی،‌وسعت و ظرفیت آنها را در نظر داشته باشید.

دکوراسیون کم رمق

همانطور که شلوغ بودن خانه نظم و زیبایی آن را از بین می‌برد،‌ خلوت بودن آن نیز از جذابیت خانه می‌کاهد. اگر خانه خلوتی دارید، استفاده مناسب از گل‌ها و گیاهان طبیعی، قاب عکس‌ها،‌کوسن‌ها و قاب عکس‌های هنری و خانوادگی پیشنهاد مناسبی است.

استفاده از یک آینه برای ورودی خانه نیز جلوه‌ای تازه به خانه شما می‌دهد.

ترکیبات نابه‌جا

دکوراسیون خانه‌ها به طور معمول یا مدرن هستند،‌ یا کلاسیک و یا سنتی که هر یک می‌تواند با توجه به سلیقه صاحب خانه در نوع خود زیبا و جذاب باشد اما ترکیب این سبک‌ها، کار نادرستی است و هماهنگی و تناسب را در خانه به کلی از بین می‌برد.

البته در برخی موارد شما می‌توانید از عناصر چند سبک در کنار هم استفاده کنید. به شرط اینکه چیدمان آنها طوری باشد که در خانه هماهنگی ایجاد کند.

دقت و سلیقه شما می‌تواند اجزای دکوراسیونی سبک‌های مختلف را در کنار هم به شیوه متعادلی جانمایی کند.