خانه ای روشن داشته باشیم

روزنامه هفت صبح: طراحی و چیدمان یک خانه تا حدود زیادی معنای خود را در روشنایی ایجاد شده در آن، به دست می‌آورد. نور می‌تواند یک اتاق را متحول کند.

شما باید همیشه تجهیزات روشنایی متناسب با سبک چیدمان خانه خود را پس از چند دستورالعمل ساده انتخاب کنید. ایده‌های زیادی برای نورپردازی خانه شما وجود دارد.
20130719-095351.jpg

شما می‌توانید با هزینه‌ای اندک نور و روشنی خانه خود را به بهترین و زیباترین شکل ممکن تامین کنید. این کار شما هم سلامت جسمی و روحی شما را تضمین می‌کند و هم به فضای خانه شما زیبایی دوچندان می‌بخشد.

سقف کوتاه، سقف بلند

اگر خانه شما سقفی کوتاه دارد، به راحتی می‌توانید با استفاده از یک لامپ، روشنایی خانه خود را تامین کنید اما اگر سقف خانه‌ شما بلند است، فاصله زیاد سقف تا کف اتاق موجب می‌شود که نور کمی در فضای خانه به وجود بیاید، بهتر است برای این خانه‌ها از لوسترهایی فانتزی با رنگ‌‌های کلاسیک استفاده کنید.

شما با این کار زیبایی و بهینه‌سازی انرژی را با هم انجام داده‌اید زیرا با ایجاد یک نقطه کانونی در سقف، هم نور بیشتری تولید می‌شود و هم زیبایی دوچندانی دارد.

نور برای مطالعه

خواندن و نوشتن کاری است که در شاید طول شبانه‌روز توسط همه اعضای خانواده انجام نشود اما به طور متوسط در هر خانه‌ای یک نفر وجود دارد که بخواهد درس بخواند یا مطالعه‌ای داشته باشد. نور کافی از ارکان اصلی مطالعه کردن است زیرا کمبود نور، خستگی شدید چشم را به دنبال دارد و در نتیجه موجب خستگی تن و کسلی می‌شود. در حالی که نشاط و شادابی، لازمه یک مطالعه مفید است.

حتی میز آرایش شما نیز باید نور کافی داشته باشد. یکی از وسایلی که موجب انعکاس نور و افزایش آن می‌شود، آینه است. شما می‌توانید با به کار بردن آینه در قسمت‌هایی از خانه خود، روشنی خانه خود را بیشتر و زیباتر کنید. استفاده از آینه در قسمت‌هایی مثل سالن حمام که به طور معمول تاریک و کوچک است، بسیار مفید خواهد بود.

نور روی دیوار

دیوار خانه شما می‌تواند نقش اساسی در تامین نور خانه شما داشته باشد. تنها کافی است که رنگ دیوار و رنگ لامپ و دیگر وسایل نورپردازی را متناسب با هم انتخاب کنید. اگر رنگ دیوار خانه شما از رنگ‌های تیره انتخاب شده است، از آنجایی که هزینه تغییر رنگ دیوار بسیار پرهزینه‌تر از خرید چندین لامپ کوچک است، بهتر است نور لامپ‌ها را متناسب با رنگ دیوار خانه خود انتخاب کنید.

برای این کار کافی است که چند لامپ کوچک با نور سفید و زرد یا سبز روشن تهیه کنید و با نصب کردن آنها روی دیوار تاریک، خانه خود را روشن کنید. زیرا دیوار باعث انعکاس این نور به طرف مقابل خود می‌شود و روبه‌روی خود را نیز روشن می‌کند. حتی می‌توانید نور لامپ‌ها را به نحوی تنظیم کنید که به صورت متناوب و با فاصله زمانی یک ساعت به یک ساعت، نور دیگری روشن شود و بدین وسیله از خستگی چشم خود جلوگیری کنید زیرا نور یکنواخت خستگی چشم را در پی دارد و شما با به کار بردن این نکته، شیوه‌ای سالم را در خانه خود به کار برده‌اید.

شب‌های روشن!

یکی از مسائلی که گاهی اوقات در بین افراد خانواده تنش ایجاد می‌کند، روشن بودن نور سالن در نیمه‌های شب است. یک نفر ممکن است خوابش نبرد و بخواهد مثلا تلویزیون ببیند و دیگران می‌خواهند بخوابند. از طرفی تماشای تلویزیون در تاریکی مطلق باعث آزار چشم می‌شود. برای اینکه هم باعث رضایت خاطر اطرافیان خود شوید و هم خودتان آسیب نبینید، بهتر است در این مواقع یکی از لامپ‌های آشپزخانه را روشن کنید تا با ایجاد یک نور ملایم در پشت سر خود، روشنی اندک اما مناسبی برای شما ایجاد شود.

نور اتاق کودک

با توجه به روحیه کودکانه و تنوع‌‌طلبی خاصی که بیشتر در بین این گروه سنی دیده می‌شود، بهتر است در اتاق کودکان و نوجوانان خود از نورهای شاد و رنگی استفاده کنید. رنگ‌‌هایی مثل: سبز و زرد و سرخ گزینه‌های مناسبی برای این کار هستند. لامپ‌های کوچک با ولتاژ و درجه مصرف پایین را می‌توانید با رنگ‌های مورد نظر انتخاب کنید و در گوشه و کنار اتاق کودک خود قرار دهید تا هم اتاق او روشن و زیبا شود و هم فضایی شاد و پرانرژی برای او ایجاد کنید. استفاده از کاغذهای رنگی گلاسه و براق زیر قسمتی که لامپ را نصب می‌کنید باعث می‌شود که نور لامپ انعکاس زیباتری داشته باشد.

نور از کف

یکی از راه‌های ایجاد روشنی در محیط خانه که بسیار زیبا و دل‌انگیز نیز هست، تعبیه لامپ‌هایی در کف خانه است. شما می‌توانید از معمار خانه خود بخواهید که این امکان را برای شما ایجاد کند. نورهای رنگی در کف خانه منظره دلربا و کم‌نظیری را به وجود می‌آورد. البته این روش برای حیاط خانه شما نیز بسیار مناسب است. به خصوص زمانی که می‌خواهید در خانه مراسمی شاد مانند جشن تولد یا نامزدی برگزار کنید.

ماه را میهمان کنید

یکی از راه‌هایی که شما با استفاده از آن می‌توانید در شب‌های مهتابی نور ماه را در خانه خود میهمان کنید، استفاده از پنجره‌های بلند با شیشه‌های روشن و تمیز است. این پنجره‌های تمام قد و بلند، موجب می‌شود که نور با عبور از شیشه، قدم به خانه شما بگذارد. به خصوص اگر ماه قرص کامل باشد، با شدت بیشتری به خانه شما می‌تابد و در این صورت با استفاده از نور طبیعی و زیبای ماه، هم به راحتی می‌توانید لامپ‌های خانه خود را خاموش کنید و هزینه کمتری بپردازید و هم از نوری طبیعی با کمترین عارضه پوستی استفاده کرده‌اید. در گذشته‌های نه‌چندان دور هر خانه‌ای قسمتی به نام مهتابی داشت که به خصوص در شب‌های مهتابی در آن می‌نشستند و از نور ماه برای گپ و گفت‌وگوهای دوستانه، استفاده می‌کردند.

لامپ‌های رنگی

اگر از آن دسته افرادی هستید که به فضای سایه روشن و رمانتیک علاقه‌مندید، می‌توانید برای ایجاد چنین فضایی در خانه خود از نورپردازی متفاوتی استفاده کنید. برای انجام این کار باید از لامپ‌هایی با نور کم و با رنگ‌های سرد مثل آبی استفاده کنید.

شما می‌توانید این لامپ‌ها را در گوشه‌های اتاق خود نصب کنید. به این وسیله شما نه نور زیاد دارید که حال و هوای شاعرانگی شما را خراب کند و نه با کم‌نوری مواجهید که نتوانید جلوی پای خود را ببینید. روشن کردن آباژور و شمع‌ نیز راه حل مناسبی برای ایجاد یک فضای سایه روشن است. نور شمع با لرزش‌های خود سایه‌های متحرکی روی دیوار خانه شما ایجاد می‌کند که بسیار زیبا و رویایی است.