دکوراسیونی برای پنجره


● روش‌های انتخاب پرده مناسب
برای ایجاد تغییر و تحول سریع و چشمگیر در دکوراسیون خانه، پرده‌ها، از آنجا که تعویض آنها نسبت به بقیه لوازم خانه با هزینه کمتری امکان‌پذیر است- معمولا در صدر فهرست قرار دارند. در حالی که انتخاب پرده مناسب برای هر پنجره‌ با توجه به مکان قرارگیری پنجره، فرم، فضا و کارآیی آن، ویژگی افراد ساکن در آن محیط و دیگر لوازم خانه کار چندان راحتی نیست ولی در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان گفت هریک از فضاهای اصلی خانه به پرده‌ای با پارچه، مدل و حتی جنسی متناسب نیاز دارند که به‌عنوان نمونه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:
● ‌پرده مناسب فضای پذیرایی از مهمان:
فضای پذیرایی یا همان مهمان‌خانه، رسمی‌ترین مکان خانه است. با توجه به جایگاه مهمانان در نزد ما ایرانیان همواره بهترین و زیباترین پرده و اساسا لوازم را به این قسمت از خانه اختصاص می‌دهیم. پرده پنجره‌های این محیط به لحاظ جنس پارچه، طرح و مدل و حتی ارزش مادی معمولا با پرده دیگر قسمت‌های خانه تفاوت دارند. در چنین مکانی، اغلب تلفیقی از سه یا چهار پرده را در قالب والان، دکور، پرده اصلی زمینه و پرده آستری می‌آویزند که به‌لحاظ جنس و حتی ضخامت با یکدیگر متفاوت هستند.
پارچه پرده‌ این محیط، معمولا از میان رنگ‌های کرم، شیری، سفید، طلایی با بافت‌هایی ساده یا طرح‌دار انتخاب می‌شود که البته در چنین فضاهایی با وجود محدودیت‌هایی همچون حفظ هماهنگی میان پرده‌ها و دیگر لوازم دکوراسیونی محیط گاهی می‌توان قالب‌های رایج را شکست و هم‌زمان با درنظر گرفتن موارد فوق و اصول دکوراسیونی دست به ابتکاراتی خارج روش‌های متعارف زد. به‌عنوان مثال باتوجه به تنوع موجود در میان رنگ‌ و طرح‌ها، لازم نیست به ترکیب‌‌های رنگی معمول بسنده کنید بلکه برخلاف تصور موجود، کاربرد رنگ‌های گوناگون برای محیط پذیرایی نیز امکان‌پذیر است. در ضمن استفاده از انواع پارچه‌های سنتی مانند ترمه و پارچه‌های سوزن‌دوزی شده به‌عنوان والان و یا حتی دکورهای کنار پرده‌های اصلی می‌تواند فضایی متفاوت ولی با اصالت پدید آورد.

● پرده‌ مناسب اتاق خواب:
انتخاب پرده برای اتاق خواب رابطه مستقیمی با صاحب یا صاحبان اتاق و ویژگی‌هایی آنها شامل جنس، سن و علایق و سلایق شخصی آنها دارد. از آنجایی که در اتاق خواب عناصر پارچه‌ای دیگری همچون روتختی، کوسن‌، کلاهک آباژور و غیره وجود دارد، بسیاری از افراد برای دستیابی راحت‌تر به یکپارچگی در رنگ و طرح، یک یا چند نوع پارچه هماهنگ را انتخاب و تمامی وسایل پارچه‌ای را از آنها تهیه می‌کنند ولی صرفا با توجه به آنکه محیط اتاق خواب بستری مناسب برای به‌کارگیری پارچه‌های رنگی و طرح‌دار است نمی‌توان از هرگونه رنگ و حتی طرحی برای این مکان استفاده کرد؛ زیرا اتاق خواب محلی است برای استراحت و آرامش و علاوه بر اینها، برای بچه‌ها محیطی برای بازی و حتی مطالعه و انجام تکالیف درسی‌شان به حساب می‌آید. لذا در انتخاب رنگ و طرح می‌باید به تاثیرات روحی و روانی ناشی از آنها نیز توجه کرد.
به‌عنوان مثال، در اتاق یک نوجوان انتخاب طرح‌های شخصیت‌های کارتونی خشن و نازیبا و کاربرد وسیع رنگ‌های تند و گرم مانند قرمز و نارنجی اگرچه ممکن است با هماهنگی تمامی لوازم محیط صورت گرفته باشد ولی تاثیر آن در رفتار و روحیه بچه‌ها به سرعت جلوه‌گر خواهد شد. لذا آشنایی با رنگ‌ها و تاثیر آنها می‌تواند بسیار کارگشا باشد.

● پرده‌ای برای آشپزخانه:
وقتی قصد داریم برای محیط پر ترافیکی همچون آشپزخانه که هوای آن معمولا حاوی دود و چربی و بخارات حاصل از پخت و پز و سرخ‌‌کردن است، پرده‌ای انتخاب کنیم، مهم‌ترین موضوع، توجه به جنس آن است. از آنجا که پرده این قسمت از خانه زودتر از بقیه قسمت‌ها کثیف می‌شود و نیاز به شست و شوی مکرر دارد، پارچه‌ای نیاز است که مقاومت لازم را داشته باشد.
از جنس پارچه که بگذریم در صورتی که رنگ به‌کار رفته در لوازم کاربردی و دکوراسیونی موجود محدودیتی ایجاد نکند، در این محیط انتخاب پارچه‌های ساده یا طرح‌دار آن هم با طرح‌هایی متناسب با محیط و به رنگ‌های زرد، سبز، قرمز یا لااقل حضور این رنگ‌ها در کنار دیگر رنگ‌های هماهنگ بسیار زیباست. این قبیل رنگ‌ها هم اشتهاآورند و هم در تقسیم‌بندی، جزو رنگ‌های خوراکی به حساب می‌آیند که نه تنها محیط‌ شادی پدید می‌آورند بلکه برای فضای آشپزخانه بسیار مناسب هستند.‌