دکوراسیون منزل


زندگی در شهرهای صنعتی باعث شده که انسان بیشتر خواهان احساس آرامش و راحتی در خانه باشد و در صورت شاغل بودن پس از بازگشت به منزل، دوست دارد در محیطی آرام و دلپذیر هر چند کوچک، شب را به صبح برساند تا روز دیگری شروع شود. پرسشی که ذهن بسیاری را به خود مشغول ساخته، این است که چگونه می‌شود این محیط را فراهم کرد تا همه اعضای خانواده بتوانند از آن بیشترین لذت را ببرند؟ از آنجایی که افراد به دلایلی نمی‌توانند در خانه‌های ویلایی یا خیلی شیک و بزرگ زندگی کنند به خانه‌های کوچک روی می‌آورند. این خانه‌ها نیز به دلیل کوچکی، زیبایی چندانی ندارند. پس چگونه می‌توان علیرغم کوچکی خانه‌ها، آنها را بزرگ، زیبا و جذاب جلوه داد و در عین حال از زیبایی آن لذت برد؟ ما چند پیشنهاد برای شما که به محیط خانه خود اهمیت می‌دهید، داریم که اگر به آنها عمل کنید مطمئنا خانه‌ای زیبا و محیطی دلچسب خواهید داشت. اگر به موارد ذیل عمل کنید، می‌بینید که حتی در خانه‌های کوچک هم می‌توانید احساس شادی و دلبازی داشته باشید. امیدوارم که این توصیه‌ها را جدی بگیرید.
گذاشتن عکس‌هایی از اعضای خانواده در گوشه و کنار منزل بسیار خوب است اما از افراط خودداری کنید، به خصوص در مورد عکس‌های خودتان.
اضافه کردن گیاه، سنگ،صدف و دیگر عناصر طبیعی به تزیینات خانه ، تاثیر بسیار خوبی در روحیه اعضای خانواده دارد و در واقع طبیعت را به درون خانه می‌‌آورد.
هرگز سعی نکنید در تزیین منزل به کمال مطلق دست یابید. خانه شما باید زنده به نظر برسد و این به معنای کمی به هم ریختگی است. بنابراین همه چیز نباید همیشه درست درجای خود باشد.
با گذاشتن چند شاخه گل تازه در خانه، روحیه شادی به افراد بدهید.
سعی نداشته باشید لوازم منزل را هم‌رنگ انتخاب کنید بلکه باید بر هماهنگی رنگ‌ها توجه کنید. تزیین خوب خانه به این معنا نیست که همه چیز یک رنگ باشد.
در اثاث خانه به دنبال خطوط زیبا، خوشایند و فرم محکم و جاندار باشید. اگر وسیله‌ای شکلی دارد که می‌‌دانید همیشه دوستش خواهید داشت همان را انتخاب کنید. به طور حتم شما در طول زمان از طرح، رنگ و پارچه آن خسته خواهید شد که این مشکل با تعویض رویه حل می‌‌شود. مهم این است که فرم و مدل این وسیله را دوست داشته باشید.
هنگام جور کردن پارچه‌هایی با طرح‌های مختلف یک یا دورنگ پایه را همسان در نظربگیرید.
لوازم خانه را از نوع راحت و قابل استفاده تهیه کنید تا به خانه شما حال و هوای صلح‌آمیز و آرام بخش بدهد. استفاده از فرش و گلیم با الیاف طبیعی و پارچه‌هایی چون کتان و ابریشم خام، حس با صفایی به خانه می‌‌دهد و آن را به یک آشیانه گرم مبدل می‌‌کند.
به خاطر داشته باشید که گاهی یک گردنبند زیبا بسیار بیشتر از یک گردنبند با گوشواره و دستبند یک شکل جلب توجه می‌‌کند. در چیدن لوازم منزل نیز این قانون وجود دارد. ترکیب جالب و ابتکاری لوازم منزل به شرط آن‌که در آن افراط نشود، بسیار زیباتر از یک سری مبلمان و میز و صندلی یک شکل خواهد بود.
حمام و سرویس‌‌های بهداشتی خانه را با شمع تزیین و با صابون‌های خوشبو، عطرآگین کنید.
جزئیات کوچک مانند رومیزی، بشقاب‌ها، لیوان‌ها، زیربشقاب‌ها، گل و دیگر لوازم روی میز را که تفاوت فراوانی ایجاد می‌‌کنند از یاد نبرید. این رنگ‌ها و ریزه‌کاری‌ها ممکن است به‌نظر دست وپاگیر باشند اما آن‌قدر موثرند که ارزش زحمت را دارند.
در انتخاب لوازم فلزی به دنبال کیفیت باشید و در صورت لزوم لوازم کهنه را عوض کنید. سینک ظرفشویی، شیرآلات و امثال آن به تدریج به نظر نمی‌‌آیند اما تعویض آنها تاثیر بسیاری بر نمای کلی خانه می‌‌گذارد.
از آن‌جایی که آثار هنری موجود در منزل معرف شخصیت شماست، لوازم خانه را طوری انتخاب کنید که بر زیبایی تابلوها و آثار هنری دیگر موجود در خانه بیفزاید. وسایل خانه را طوری نچینید که توجه را از آثار هنری به خود جلب کنند.
اتاق‌های خود را پر از وسایل نکنید. هر چیز خوبی با افراط به سوی بدی متمایل می‌‌شود، کمی از این و کمی از آن کافی است. مراقب باشید که اتاق را با رنگ یکنواخت، ظروف فلزی کوچک و بزرگ، اشیای چوبی، کاغذ دیواری و برگ‌های طلایی پر نکنید. سعی کنید در یک اتاق ساده و خلوت، غافل‌گیری‌های خلاقانه ترتیب دهید. طراحی خوب شامل انتخاب رنگ و حس صحیح است با چاشنی‌هایی از تزیینات زیبایی که دوستشان دارید.
در پایان، مهم‌ترین چیز در خانه پرده است. به این ترتیب که اگر خانه کوچکی دارید سعی نکنید پرده‌هایی که والان دارند را به آن آویزان کنید چون هر چه پرده ضخیم‌تر و پرلایه‌تر باشد خانه را کوچک‌تر جلوه می‌‌دهد. بنابراین برای خانه‌های کوچک از پرده‌های تور و یک لایه که از آن چیزی آویزان نیست، به عبارتی والان ندارد، استفاده کنید یا در صورت تمایل از والان‌های کوچک و خیلی ظریف استفاده کنید.