ساخت گلخانه‌ برای همه فصول

ساختن گلخانه‌ای زیبا و ماندگار نیازمند تهیه مواد و لوازمی استاندارد است تا گیاهان در مکانی امن، رشد و پرورش یابند و عمر آن‌ها طولانی‌تر شود. در این مطلب به اصول اساسی ساخت گلخانه‌ها اشاره می‌کنیم:
گلخانه
تهویه هوا یکی از مهمترین اصول برای ساخت گلخانه است‌. قبل از هرکار، تهویه‌ای را انتخاب کنید که از نظر مصرف انرژی و تامین هوای سالم برای گیاهان مناسب باشد. برخی از تهویه‌ها بازده مناسب ندارند و فقط مصرف را بالا می‌برند؛ برای مثال کولرهای آبی می‌توانند رطوبت داخل گلخانه را تامین کنند اما مصرف انرژی آنها زیاد است و رطوبت نامشخصی دارند که این رطوبت ممکن است باعث فساد خاک و ایجاد بیماری‌های گیاهی شود.

دماسنج نیز یکی از ارکان مهم هر گلخانه‌‌ است؛ چرا که تنظیم درجه حرارت گلخانه علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف انرژی، به شادابی گل‌ها و گیاهان نیز کمک می‌کند. شما می‌توانید در گلخانه خود از تهویه‌های دارای ترموستات استفاده کنید. این تهویه‌ها به‌صورت خودکار دمای گلخانه را تنظیم می‌کنند و دیگر نیازی به تهیه دماسنج نخواهید داشت.

در فصل گرم‌ و خشک، آبیاری نیز اهمیت بسزایی دارد. امروزه بهترین روش آبیاری، روش‌ مکانیزه است. این روش‌ بسته به نیاز گیاه و آب‌وهوای موجود، به‌ دوصورت قطره‌ای یا آب‌افشانی انجام می‌شود و نقش فراوانی در کاهش هزینه‌ها، مصرف سوخت و آب دارد.

امروزه گلخانه‌های بسیاری با کارآیی‌های‌ گوناگون طراحی می‌شوند که به نمونه‌هایی از آنها اشاره می‌کنیم:

گلخانه‌های نایلونی در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفتند اما امروزه با آگاهی از معایب بسیار، این نوع دیگر کاربرد چندانی ندارد. این گلخانه‌ها محافظ مناسبی محسوب می‌شوند اما به دلیل سرعت تعدیل هوای داخل و خارج گلخانه، انرژی زیادی هدر رفته و هزینه‌های زیادی را در پی دارند. یکی از بزرگترین مشکلات این گلخانه‌ها کوتاه بودن عمر مفید آنهاست.

گلخانه‌های چوبی بسیار سریع و آسان نصب می‌شوند و قابل جابه‌جایی هستند. این گلخانه‌ها نیز به‌دلیل عمر کوتاه و استفاده در موارد خاص، کمتر ساخته می‌شوند؛ مثلا برای نگهداری گیاهان بهاری و زودگذر یا انبارهای گیاهی استفاده می‌شوند. بیشترین معایب این گلخانه‌ها، انتشار بیماری‌هایی مانند قارچ و کپک‌زدگی است.

گلخانه‌های شیشه‌ای تقریبا در هر مکانی قابل استفاده‌اند. این گلخانه‌ها با کمترین آلودگی به دلیل افزایش درخشش گیاهان بسیار زیبا جلوه می‌کنند. گلخانه‌های شیشه‌ای در کمترین زمان، قابل تعمیر و تعویض هستند. از معایب این گلخانه‌ها می‌توان به جلوه‌ ناپسند آن در برابر گرد و خاک، شکستگی و تشدید تابش نور خورشید بر روی گیاهان اشاره کرد. این گلخانه‌ها بیشتر در فصول سرد مثل پاییز و زمستان و در شهرهای کم‌نور و خنک استفاده می‌شوند. گیاهان پرورش‌‌یافته در گلخانه‌های شیشه‌ای باید از گونه‌های گیاهی مقاوم به نور خورشید انتخاب شوند؛ از جمله این گیاهان می‌توان به انواع کاکتوس‌ها، بامبو و بنفشه آفریقایی اشاره کرد.

گلخانه‌های آلومینیومی موارد استفاده زیادی دارند. تلفیق آلومینیوم و شیشه در این گلخانه‌ها بهترین و استانداردترین شرایط را برای یک گلخانه ایجاد می‌کند. گلخانه‌های آلومینیومی به لحاظ داشتن فلز آلومینیوم بسیار مقاوم و با‌دوام بوده و عمر مفید آنها بسیار زیاد است. این گلخانه‌ها نسبت به رطوبت، بسیار مقاوم هستند و زنگ‌زدگی در آنها نادر است. گلخانه‌های آلومینیومی به لحاظ داشتن وزنی سبک، قابلیت جابه‌جایی دارند و در هر مکان و فصلی قابل اجرا هستند. با تنظیم دما نیز می‌توان گونه‌های مختلف گیاهان، اعم از درختچه‌های تزئینی، سبزیجات، گیاهان آپارتمانی و … را در آنها به عمل آورد. این گلخانه‌ها نسبت به گلخانه‌های دیگر معایب کمتری دارند.