چیدمان اشیاء کوچک روی میزها

20121031-123929.jpg

با نگاهی دقیق به اطراف خود در منزل، داخل کابینت‌ها، کمدها و… به اشیاء ریز و کوچک دکوری برخورد می‌کنیم که شاید ماه‌ها بلکه سال‌ها به آنها بی‌توجه بوده‌ایم. اکسسوری‌هایی که زمانی با عشق خریداری کرده‌ایم یا هدیه گرفته‌ایم، اکنون بی‌مصرف و بدون استفاده مانده‌اند. حال زمان آن رسیده که خاطرات خود را در قالبی زیبا جلوی چشمان‌تان بیاورید تا همه افراد خانواده از آنها لذت ببرند.

مهم نیست که این اشیاء کهنه هستند یا نو، قدیمی هستند یا جدید یا چه رنگ و بافتی دارند، همه آنها را جمع‌آوری کرده و کاملا تمیز کنید، سپس آنها را داخل سینی کنار هم بگذارید. آنگاه تنوع آنها را نظاره کنید. حالا که آنها کنار هم قرار گرفته‌اند، زیباتر به نظر می‌رسند. بله درست حدس زده‌اید، پخش کردن این اکسسوری‌های کوچک در سراسر فضا و به صورت تک‌تک کار صحیحی نیست، چرا که اصلا دیده نمی‌شوند و به نظر نمی‌رسند. زمانی که اجسام کوچک به صورت گروهی چیده می‌شوند، رنگ، بافت، جنس، شکل و…خود را با هم به اشتراک می‌گذارند. دیگر مهم نیست که آنها چه هستند یا چه اندازه مفیدند یا چه قدر با هم متفاوتند، مهم این است که آنها اکنون نمایشگاهی از اجسام مورد علاقه شما هستند، هر یک خاطره‌ای را زنده می‌کنند و تا حدودی افکار و شخصیت شما را بازگو می‌کنند. بنابراین هماهنگی رنگ‌ها و چینش اشیاء کوچک از اهمیت زیادی برخوردار است.

خوب است بدانید:

دکوراتورهایی هم هستند که با گروهی چیدن اکسسوری‌ها مخالفند، آنها معتقدند که باید اکسسوری‌ها را در تمام فضا پخش کرد. البته این نظر در مورد اکسسوری‌های بزرگ‌تری که از لحاظ رنگ، شکل و… شباهت دارند کاملا صحیح است، چرا که با پخش کردن این دکوری‌ها می‌توان ریتم مورد نظر (رنگی، شکلی، بافتی و…) را در فضا ایجاد کرد.

گروه کردن اجسام

تمامی اشیاء کوچک شامل جعبه‌ها، کاسه‌ها، شمع‌ها و شمعدان‌ها و… را از کل فضای خانه جمع‌آوری کنید و در محلی کنار هم بگذارید. آنگاه با جابه‌جا کردن آنها، بهترین ترکیب را جستجو کنید و در مکانی که برایشان در نظر گرفته‌اید بچینید. بهترین ترکیب، زمانی حاصل می‌شود که احساس می‌کنید هر جسم با جسم دیگر به ارتباط زیبایی دست یافته و این امر با تکرار و تمرین میسر می‌شود. اما خوب است ضمن چیدن، ایده های چیدمانی زیر را در نظر داشته باشید:
اجسامی با رنگ مشابه و بافت متفاوت. مانند: مجموعه‌ای از ظروف، مجسمه‌ها، شمع‌های یک رنگ
اجسامی که شکل مشابهی دارند. مانند: کلکسیونی از شمع‌های استوانه‌ای
اجسامی که جنس مشابهی دارند. مانند: گروهی از ظروف سفالی دست‌ساز، نقره، چوب یا کریستال
نکته: لزومی ندارد گروه شما حتما از نکات گفته شده تبعیت کند. این نکات تنها جهت راهنمایی شماست. همچنین ضمن انتخاب اکسسوری‌ها سبک و ساختار فضا را درنظر بگیرید.