چیدمان اصولی اتاق نشیمن

شما بیشتر از هر اتاق خانه از اتاق نشیمن استفاده می‌کنید، از مهمانان‌تان در این اتاق پذیرایی می‌کنید و در همین اتاق است که می‌توانید سلیقه خود را بیشتر از همه اعمال کنید اما چیدن این اتاق ریزه‌کاری‌های مربوط به خود را دارد، ریزه‌کار‌ی‌هایی که نه تنها اتاق شما را زیباتر می‌کند بلکه راحتی آن را نیز افزون می‌کند.

20130514-124919.jpg

اتاق نشیمن مهم‌ترین مکان برای جمع شدن اعضای خانواده است، بنابر این مبلمان آن را طوری بچینید که امکان ارتباط و گفت‌وگو بین افراد فراهم شود. صندلی‌ها را با فاصله از دیوار و طوری قرار دهید که روبه‌روی هم باشند. البته اگر اتاق‌نشیمن به اندازه کافی بزرگ است، برای راحتی بیشتر آنها را دو تا دو تا قرار دهید. با صندلی‌ها و مبل استیل دایره را گسترش دهید اما همچنان صمیمیت را حفظ کنید.

یادتان باشد مبلمان‌هایتان به ویژه آنهایی که رویه چرمی دارند را در مجاورت شومینه یا رادیاتور و همچنین تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید زیرا به مرور زمان و بر اثر حرارت چرم خشک شده و ترک می‌خورد. علاوه بر این مبل‌هایی که روکش پارچه‌ای دارند و در مقابل تابش مستقیم نور خورشید هستند، تغییر رنگ خواهند داد.

فاصله مبل‌ها از تلویزیون چقدر باشد؟

20130514-125021.jpg

توجه به اندازه صفحه نمایش مهم‌ترین نکته هنگام خرید یک تلویزیون محسوب می‌شود که تعیین‌کننده قیمت و کیفیت و بسیاری دیگر از نکات است. سایز یا اندازه صفحه نمایش که با واحد اینچ مشخص می‌شود، طول قطر تلویزیون است اما باید بدانید که این ایده که بزرگ‌ترین اندازه سازگار با بودجه خود را بخرید، همیشه بهترین شیوه نیست. نکته دیگری که می‌تواند اندازه تلویزیون شما را تعیین کند، مکانی است که قرار است تلویزیون در آن قرار بگیرد و فاصله متوسط محل نشستن بینندگان از صفحه نمایش است. در جدول زیر می‌توانید اطلاعاتی را ببینید که بر اساس آن اندازه صفحه نمایش خود را با توجه به محیط انتخاب کنید. البته این جدول کاملا تجربی است و هیچ استانداردی در این زمینه وجود ندارد.

پشت تلویزیون نور نباشد

هنگام تماشای تلویزیون باید نور کافی وجود داشته ‌باشد. انعکاس لامپ‌ها و نور پنجره در صفحه تلویزیون چشم را خسته می‌کند. بنابراین تلویزیون را روبه‌روی پنجره یا منابع نور قرار ندهید و دقت کنید که مهتابی، لامپ و منبع نور درست پشت تلویزیون و در محدوده دیدتان نباشد تا دچار خستگی چشم نشوید. برای پیشگیری از این حالت، یک مدت طولانی به صفحه تلویزیون خیره نشوید. نگاه کردن به اطراف و پلک‌زدن، از خشک‌شدن سطح قرنیه و خستگی چشم پیشگیری می‌کند. همچنین حواستان باشد هنگام تماشای تلویزیون و زمانی که نشسته‌اید، پایین صفحه نمایش تلویزیون باید در سطح قفسه سینه‌تان باشد و نباید از سطح چانه شما بالاتر باشد.

20130514-125243.jpg

اولین قدم در طراحی

در چیدمان یک اتاق مهم‌ترین نکته انتخاب نقطه کانونی است یعنی قسمتی که می‌خواهید بیش از همه مورد توجه باشد. اگر تصمیم دارید نقطه کانونی دکوراسیون شما تلویزیون باشد، باید آن را در مرکز فضای نشیمن قرار دهید اما اگر نقطه کانونی دکوراسیون شما شومینه یا هر چیز دیگری است، فضای نشیمن و چیدمان مبل را باید حول آن نقطه کانونی صورت دهید و تلویزیون را در جایی بگذارید که به راحتی برای افراد قابل دیدن باشد.

برای آنکه اتاق بازتر نشان داده شود، از رنگ سفید نیز در طرح رنگ خود استفاده کنید. مثلا رنگ‌های گرم مانند زرد، نارنجی یا قرمز را برای یک دیوار در نظر بگیرید و بقیه دیوارها را سفید کنید. همچنین می‌توانید از رنگ سفید به عنوان حاشیه استفاده کنید تا اتاق بزرگ‌تر به نظر برسد.

کولر گازی مناسب برای اتاق شما

لازم است در موقع خرید کولر گازی برای اتاق‌نشیمن به مساحت فضایی که نیاز به سرد شدن دارد، توجه کنید. معمولا ظرفیت مورد نیاز کولر گازی به نسبت مساحت فضای مورد استفاده تخمین زده می‌شود. با استفاده از جدول زیر می‌توانید با توجه به مساحت اتاق‌تان بهترین ظرفیت را انتخاب کنید.

چنانچه فضای مورد نظر آفتاب‌گیر باشد به ظرفیت‌های مندرج در جدول بالا، ۱۰ درصد اضافه می‌شود و اگر فضای مورد نظر سایه باشد،۱۰ درصد از این ظرفیت مذکور کم خواهد شد و چنانچه کولر صرفا برای آشپزخانه به کار می‌رود، می‌توان از یک رده بالاتر استفاده کرد.